Μονακό-Βιλερμπάν 87-75: Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα επικράτησε η ομάδα του Πριγκιπάτου

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 87-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-9, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-16.

Δυνατό ξεκίνημα για την Μονακό, η οποία είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων κατά κύριο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-40).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "ασπρόμαυρους" με έξι σερί πόντους στα τελευταία λεπτά, να μειώνουν την διαφορά. Η ομάδα του Πριγκιπάτου προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-63). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βιλερμπάν με 87-75.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Λόιντ με 19 πόντους, ενώ οι Ντιάλο και Μοτεγιούντας έβαλαν από δώδεκα πόντους έκαστος. Επίσης οι Χολ και Τζέιμς σκόραραν από δέκα πόντους. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Ομπασοχάν με έντεκα πόντους, με τους Νουά και Τάιους να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-21, 50-40, 67-63, 87-75