Ζαλγκίρις-Μπασκόνια 79-75: Πολύτιμη νίκη για τους πράσινους στην μάχη της οχτάδας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 79-75, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 13-11.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις με ένα επί μέρους σκορ 6-2 στα τελευταία λεπτά, να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 11' λεπτό (23-19), η Μπασκόνια με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 24-18, προσπέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Οι Βάσκοι είχαν διαφορά τριών πόντων στο 21' λεπτό (44-41), αλλά οι "πράσινοι" επέβαλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 25' λεπτό (54-49). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα επόμενα πέντε λεπτά, με την λιθουανική ομάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Μπασκόνια να έχει διαφορά δύο πόντων στο 37' λεπτό (75-73), αλλά η Ζαλγκίρις με έξι σερί πόντους στα τελευταία τρία λεπτά, προσπέρασε και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 79-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Σμιτς και Ουλανόβας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Κότσαρ με δώδεκα και έντεκα πόντους

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75