Φενέρμπαχτσε– Άλμπα 101-86: Ξέσπασε με 100άρα

Η Φενέρμπαχτσε εμφανίστηκε… θυμωμένη από την εντός έδρας συντριβή από τον Ολυμπιακό, με την… νύφη να την πληρώνει η Άλμπα και τους Τούρκους, με το υπέρ τους 101-86 να ανεβαίνουν στο 14-9.

Σε διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του «Ulker Sports Hall», με την Φενέρ να μπαίνει… αγριεμένη από την εντός έδρας συντριβή από τον Ολυμπιακό, να προηγείται με 31-21 στο 9’, την Άλμπα, όμως, να κλείνει την πρώτη περίοδο με ένα 6-0 που την έφερε στο -4 (31-27). Το τρίποντο του Τϊμαν για το 31-30, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 9-0, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 16’ (45-43). Εκεί η Φενέρ, με πρωταγωνιστή τον Γκούντουριτς, έτρεξε ένα 8-0, στέλνοντας και πάλι την διαφορά στο +10 (53-43), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη μπροστά με  57-47.

Η Φενέρ συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Καλάθη και Μότλεϊ να… εκτοξεύουν την διαφορά στο +17 (68-51), με το δίποντο του Έντουαρντς στο φινάλε της περιόδου να γράφει το 81-61. Το γκολ – φάουλ του Πιέρ για το 84-61, έφερε την Φενέρ στο +23, η Άλμπα προσπάθησε να γυρίσει ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο και με ένα επιμέρους 2-11 μείωσε στους 14 (86-72), όμως Μπούκερ, Καλάθης και Χέιζ – Ντέιβις απάντησαν με ένα 7-0 για το 93-72, βάζοντας… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Γερμανών. Έτσι, το τελικό 101-86 επαναφέρει την Φενέρ στον δρόμο των επιτυχιών και την φέρνει στο  14-9, με την Άλμπα να παραμένει ουραγός με 6-17.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Νάιτζελ  Χέιζ – Ντέιβις, που τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Έντουαρντς να έχει 13 πόντους, τον Γκούντουριτς 12 και τον Καλάθη 10.

Για την Άλμπα, 13 πόντους είχε ο Βέτζελ, 12 ο Ζούσμαν, 11 πόντους και οκτώ ασίστ ο Μπλατ.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86