Βαλένθια-Ερ. Αστέρας 75-77: Διπλό για τους ερυθρόλευκους με 25αρα του Πετρούσεβ

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 77-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-8, ενώ η ισπανική ομάδα έπεσε στο 7-10.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα με ένα επί μέρους σκορ 14-6, να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Παρότι οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 14' λεπτό (33-29), οι "νυχτερίδες" με πέντε σερί πόντους, προσπέρασαν και ήταν στο +1 στο 15' λεπτό (34-33). Η σερβική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-42).

Αν και η ισπανική ομάδα ισοφάρισε στο 25' λεπτό (53-53) και μείωσε στον ένα πόντο σε άλλες δύο περιπτώσεις, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). To ματς στην τέταρτη περίοδο έγινε ντέρμπι, με την Βαλένθια να είναι ανταγωνιστική και να μειώνει στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εκτός έδρας με 77-75.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Πετρούσεβ και Νέντοβιτς με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Χάρπερ με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77