Μονακό-Άλμπα 92-89: Με buzzer beater του Οκόμπο

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 92-89 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-4, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 3-11.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μονακό να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25). Αν και η Άλμπα προσπέρασε στο 15' λεπτό (40-38), η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε το πάνω χέρι κατά κύριο λόγο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-44).

Παρότι οι Βερολινέζοι ισοφάρισαν στο 25' λεπτό (61-61), οι Μονεγάσκοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-65). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η γερμανική ομάδα το κρατούσε σε χαμηλά επίπεδα. Για την Άλμπα Βερολίνου οι Τίμαν και Λάμερς έβαλαν καλάθια και ισοφάρισαν σε 89-89 (39' λεπτό). Ο Οκόμπο όμως με buzzer beater διαμόρφωσε το τελικό σκορ 92-89 και η Μονακό πήρε την νίκη.

Από την Μονακο διακρίθηκαν οι Ντιαλλό και Μπλοσογκέιμ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Λο και Λάμμερς με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89