Ερ. Αστέρας-Αρμάνι 67-71: Επιτέλους νίκη για τους Μιλανέζους

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 71-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-10, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-7. Η ιταλική ομάδα επικράτησε μετά από δύο μήνες, ενώ έβαλε παράλληλα τέλος στο νικηφόρο σερί 6 αγώνων που έτρεχε η ομάδα του Ιβάνοβιτς στην EuroLeague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Αρμάνι με ένα επί μέρους σκορ 14-2, να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Οι Μιλανέζοι διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό κατά κύριο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-29).

Η σερβική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, μείωσε την απόσταση, με την ιταλική ομάδα να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49). Οι Μιλανέζοι πήραν προβάδισμα με 15 πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν δραματικά την απόσταση στους δύο πόντους επίσης σε δύο περιπτώσεις. Η Αρμάνι ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά του αγώνα και νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 71-67.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μπάρον και Ντέιβις με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Πετρούσεβ (11ρ.) και Βιλντόζα (ένα ριμπάουντ και έξι ασίστ) με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα;16-26, 29-43, 49-57, 67-71