Ζαλγκίρις-Ρεάλ 81-72: Οι πράσινοι υπέταξαν τους μερένγχες και είναι σε τροχιά οχτάδας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 81-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-7, ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 9-5.

Η διαφορά ήταν μικρή στην αρχή του αγώνα, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει προβάδισμα για περισσότερη ώρα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Αν και οι "πράσινοι" πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 34' λεπτό (45-38), με τους μερένγχες να βρίσκουν απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 17-11 στα επόμενα λεπτά. Με ένα τρίποντο του Ουλανόβας και ένα τρίποντο του Έβανς, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και πάλι στο σκορ και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55). Η Ζαλγκίρις Κάουνας ανέπτυξε υψηλή ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 81-72.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Έβανς και Ουλανόβας με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Μούσα και Χεζόνια με 25 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21,37-35, 56-55, 81-72