Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 74-75: Διπλό για τους ασπρόμαυρους δια χειρός Ντε Κολό

Η Βιλερμπάν με το νικητήριο σουτ του Ντε Κολό, νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 75-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-8, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 8-4.

Η Βιλερμπάν έκανε καλύτερη αρχή στον αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-19, προσπέρασε και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των "ασπρόμαυρων", προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Η Βιλερμπάν ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 18-12. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με τον Ντε Κολό να σκοράρει στα 1.3" δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 74-75, δίνοντας την νίκη στην Βιλερμπάν.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Ντε Κολοό (4ρ. και τρεις ασίστ) και Φαλ (18ρ.) με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75