Μπασκόνια-Μπάγερν 78-53: Με υπογραφή των Κοστέλο και του Χένρι

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 78-53 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-5 (7η θέση), ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 4-8 (14η θέση).

Δυναμικό ξεκίνημα για την Μπασκόνια στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-10). Οι Βάσκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας τον πρώτο λόγο, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-42). Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 78-53.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Κοστέλο (7ρ. και δύο ασίστ) και Χένρι (3ρ. και δέκα ασίστ) με 14 πόντους έκαστος. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Όμπστ και Γουίνστον με δώδεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53