Μπασκόνια-Ζαλγκίρις 93-73: Σάρωσαν στην τέταρτη περίοδο οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 93-73, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 5-4.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην αρχή του αγώνα, με την Ζαλγκίρις να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η Μπασκόνια ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Αν και οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 13' λεπτό (27-22), οι "πράσινοι" συνέχισαν δυνατά και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 93-73.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Κοστέλο και Τόμπσον που σκόραραν με 19 πόντους έκαστος. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Ουλανόβας και Έβανς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73