Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-96: Με… σπασμένα τα φρένα

Η Φενέρμπαχτσε… πάτησε γκάζι από το 15’ και μετά, άντεξε στην αντεπίθεση της Μονακό στο τελευταίο δεκάλεπτο (με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το -19)  και με την νίκη της με 96-93, έφτασε στο 8-1  και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δυνατό το ξεκίνημα των Μονεγάσκων στο ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-2, όμως η Φενέρ δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει. Το αντίθετο μάλιστα, με τους Τούρκους να δείχνουν χαρακτήρα, να απαντούν άμεσα με ένα επιμέρους 2-10 για το 9-12, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (18-21). Μάλιστα, Καλάθης και Μπιρσέν έτρεξαν ένα 7-0 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Φενέρ να ξεφεύγει με +10 στο 12’ (18-28). Συνεχόμενα τρίποντα των Τζέιμς και Λόιντ έφεραν και πάλι την Μονακό σε απόσταση βολής (33-35), όμως Γκούντουριτς και Γουίλμπεκιν, με ένα δικός τους 5-0, έστειλαν το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη και πάλι στο +7 (33-40), διαφορά την οποία η Φενέρ συντήρησε μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (38-45).

Ακόμα πιο εντυπωσιακή ήταν η εικόνα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι, πετυχαίνοντας 34 πόντους (!), ξεφεύγοντας με 19 πόντους στο… έμπα του τελευταίου δεκαλέπτου (60-79). Η Μονακό προσπάθησε να πραγματοποιήσει την ύστατη επιστροφή (81-87 στο 36’), ο Οκόμπο με τρίποντο στα 82’’ μείωσε στους τρεις (89-92), ο Χαλ μείωσε στον πόντο στα 42’’ (91-92), ο Χέιζ με 2/2 βολές έφερε την Φενέρ μπροστά με 94-91 στα 16’’, ο Λόιντ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 93-94 στα 12’’. 2/2 βολές του Γκούντουριτς έφεραν το 93-96 στα 10’’, με τους Μονεγάσκους να έχουν μία τελευταία επίθεση, όμως το τρίποντο του Τζέιμς βρήκε σίδερο. Έτσι, το τελικό 93-96 φέρνει την Φενέρ στο 8-1, με την Μονακό να πέφτει στο 6-3.

Ο Χέιζ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρ, με τον Καλάθη να έχει 15 πόντους και επτά ριμπάουντ, τον Γουίλμπεκιν 13 πόντους και επτά ασίστ, ενώ για την Μονακό, 18 πόντους πέτυχε ο Λόιντ, 17 ο Τζέιμς και 16 ο Ντιαλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 60-79, 93-96.