Ερ. Αστέρας-Βιλερμπάν 71-67: Νίκη στην πρεμιέρα του Ιβάνοβιτς με τους ερυθρόλευκους

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 71-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-6, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-5.

Με μαέστρο τον Βιλντόσα ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Αν και η Βιλερμπάν μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-9, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-23).

Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας ένα επί μέρους σκορ 30-16, με την ομάδα από το Βελιγράδι να βρίσκει απαντήσεις και για αυτό προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-53). Η Βιλερμπάν είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα και με οχτώ πόντους (65-57, 35' λεπτό). Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 14-2, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βιλερμπάν με 71-67.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ιβάνοβιτς και Βιλντόσα με 16 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Λάιτι και Καχουντί με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67