Εφές-Μπαρτσελόνα 96-86: Με υπογραφή των Κλάιμπερν και Μίτσιτς

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 96-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-5, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσε στο 5-3.

Αν και η Εφές είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (6-2). Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 20-10 στα εναπομείναντα επτά λεπτά, προσπέρασε και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 29-19, να ξαναπαίρνει τα ηνία και για αυτό προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Ο κόουτς Σαρούνας Γιασκεβίτσιους έκανε παράπονα στην ομάδα του, με τον Νίκολα Κάλινιτς να εκφράζει την διαφωνία του, για αυτό και ο Λιθουανός προπονητής τον έστειλα  στα αποδυτήρια στο τέλος της τρίτης περιόδου. Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (30-29), με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμα της και για αυτό νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 96-86.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Μίτσιτς με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα και Σανλί με 28 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86