Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 98-83: Ήταν Παναθηναϊκός στο δεύτερο μισό (pics)

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε 60 πόντους στο δεύτερο ημιχρόνο, θύμισε κυρίως στον ίδιο τον καλό του εαυτό και τι μπορεί να κάνει και επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 98-83 στο ΟΑΚΑ.

Οι Βάσκοι βρέθηκαν σε double score νωρίς στο παιχνίδι (6-12, 3’50’) με τον Μάρκους Χάουαρντ να εκτελεί χωρίς δεύτερη σκέψη, όπως το συνηθίζει. Ο Μάριους Πονίτκα έφερε την άμυνα των «πράσινων» ένα βήμα μπροστά με τον Παπαγιάννη να γράφει το 12-12 (5’20’’), αλλά και τον Πολωνό να χρεώνεται σχετικά γρήγορα με δεύτερο φάουλ,όπως έγινε και λίγο αργότερα με τον Νέιτ Γουόλτερς.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε, έφτασε στο 17-12 (6’40’’) με τον Μπέικον και στο 20-14 (8’10’’) με τρίποντο του Πονίτκα. Χάουαρντ και Τόμπσον έδωσαν και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (25-27, 12’20’’), την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν το μόλις δεύτερο λάθος τους στο παιχνίδι. Η άμυνα του «τριφυλλιού» έδωσε λύσεις και οδήγησε σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με το 30-36 (16’) και το 34-40 (17’50’’) να γίνεται 38-40 (18’45’’).

Οι ασίστ του Γουόλτερς προς τους Γουίλιαμς και Παπαγιάννη βοήθησαν ώστε το 38-45 (21') να γίνειι 44-45 (23') και ο Πονίτκα ήρθε με τρίποντο να δώσει και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (47-45, 23'30''), για να χρεωθεί όμως ένα λεπτό αργότερα με το τρίτο του φάουλ (50-48, 24'10''). Ο Χάουαρντ ακολούθησε με τη σειρά του στη λίστα των παικτών με τρία φάουλ με τον Γουόλτερς να πηγαίνει για το "γκολ φάουλ" και το 53-48 (24'45''). Ο ίδιος μαζί με τον Παπαγιάννη ήταν αυτοί που έστειλαν τη διαφορά στο +10 (62-52, 28'), ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις έδειξε το δρόμο για το +11 (77-66. 33'10''). H διαφορά έφτασε και στο +16 (90-74, 37') με τον Παναθηναϊκό να προσφέρει και θέαμα. Η Μπασκόνια προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε (90-81, 39'), αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα περισσότερο με το τελικό 98-83 να σφραγίζει την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83

On fire: Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας να έχει έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Γιώργο Παπαγιάννη double double.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (90-74, 37'), +7 για την Μπασκόνια (38-45, 21')

Ξεχώρισαν: Γουόλτερς, κατά πρώτο λόγο, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Παπαγιάννης, Μπέικον και Γουίλιαμς από τον Παναθηναϊκό, Μάρκους Χάουαρντ από την Μπασκόνια

Διαιτητές: Γιαβόρ, Χορντόβ, Μπάλακ