Βιλερμπάν-Ζαλγκίρις 76-93: Εκτός έδρας νίκη για τους πράσινους με 21αρα του Ντίμσα

Η Ζαλγκίρις νίκησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 93-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-4.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βιλερμπάν να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Πολύ δυναμική η Ζαλγκίρις Κάουνας στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 28-22, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46).

Οι "πράσινοι" ήταν στο +7 στο 24' λεπτό (59-52), με τους ασπρόμαυρους να ξαναπαίρνουν τα ηνία στο 26' λεπτό (61-60). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα επόμενα τέσσερα λεπτά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-67). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-9, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 93-76.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ντίμσα και Λεκαβίτσιους με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Μάθιους και Νουά με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-22, 46-50, 67-69, 76-93