Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 85-77: Δυο δεκάλεπτα αρκούσαν...

Δυο δεκάλεπτα και δυο μεγάλοι σκόρερ αρκούσαν στη Μονακό να πάρει τη νίκη με 85-77 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι  έχουν 5 νίκες και μόλις 1 ήττα, ενώ οι Σέρβοι από την άλλη έχουν 1 νίκη και 5 ήττες, όντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Για τη γαλλική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς με 21 πόντους, ενώ ο Λόυντ πρόσθεσε άλλους 20. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους στην επίθεση ηγήθηκε ο Πετρούσεβ με 16 πόντους.

Οι Σέρβοι το «ξάφνιασμα», οι Γάλλοι την αντίδραση και τη νίκη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Ερυθρός  Αστέρας είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι μπήκαν... «αγριεμένοι» και με σκοπό να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Με το χρονόμετρο να γράφει 3:47'' για το τέλος του ημιχρόνου ο Μοτεγιούνας διαμόρφωσε το 30-26 υπέρ της Μονακό. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 38-31 και καθώς ο Μάικ Τζέιμς σημείωνε 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο επιμέρους σκορ, αλλά η Μονακό έβρισκε τον τρόπο να προηγείται με 5-6 πόντους διαφορά. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Μονεγάσκους μπροστά στο σκορ 59-53.

Στο τελευταίο μέρος του ματς, οι Νέντοβιτς - Πετρούσεβ, προσπάθησαν να δώσουν το «φιλί της ζωής» στους φιλοξενούμενους με κάποιες ατομικές πρωτοβουλίες, ωστόσο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η Μονακό προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους, και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77.