Βίρτους-Βιλερμπάν 79-84: Επική ανατροπή για την ομάδα του Πάρκερ

Η Βιλερμπάν έκανε μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Βίρτους Μπολόνια εντός έδρας με 84-79, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-4.

Οι δύομάδες εναλλάσονταν σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους Μπολόνια με ένα επί μέρους σκορ 8-2, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-36).  Η ιταλική ομάδα ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 19 πόντους στο 15' λεπτό (42-23).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 27-14, με την ομάδα από την Μπολόνια να κρατάει το προβάδισμα της και για αυτό προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να κάνουν εναλλαγές στο σκορ, Η Βιλερμπάν ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 84-79.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Λάιτι και Μάθιους με 16 πόντους έκαστος. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Τεόντοσιτς και Λούντμπεργκ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84