Ζαλγκίρις-Άλμπα 88-81: Επιστροφή από το -20 για τους πράσινους

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επέστρεψε από το -20 (43-23, 15' λεπτό) και με μια καταιγιστική τέταρτη περίοδο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 88-81. Οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ με 3-3.

Σαρωτική ήταν η Άλμπα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13). Αν και η γερμανική ομάδα ήταν στο +20 (43-23, 15' λεπτό), η Ζαλγκίρις μείωσε την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-32).

H γερμανική ομάδα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των γηπεδούχων, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54). Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε μια απίστευτη τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 34-20, έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 88-81.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας και Έβανς με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Μπλατ με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81