Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Το «κάστρο» έπεσε για δεύτερη φορά (pics)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για δεύτερη φορά μέσα στο σπίτι του, παρά το ότι προηγήθηκε σταθερά, φτάνοντας ακόμη και στο +16. Η Βαλένθια άντεξε, αντεπιτέθηκε, έβαλε μεγάλα σουτ και πήρε τη νίκη με 83-82 για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, φτάνοντας στο 3-3, με τους Πειραιώτες πλέον στο 4-2.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ερυθρόλευκη υπογραφή με πρώτον στη λίστα τον Σάσα Βεζένκοφ. Οι γηπεδούχοι είχαν 8 ασίστ στην εναρκτήρια περίοδο με τα ριμπάουντ να είναι 7 -3, χωρίς να επιτρέψουν στους Ισπανούς να πάρουν ούτε ένα επιθετικό. Τα οποία έτσι κι αλλιώς ήταν είδος προς εξαφάνιση με τον Ολυμπιακό να σουτάρει με 80% στα δίποντα και 75% στα τρίποντα. Ο Βεζένκοφ στα πρώτα του εννέα λεπτά στο παρκέ είχε ήδη 10 πόντους και 4 ασίστ! Όλα αυτά μαζί με την εμφανή χημεία που παρουσιάζει η ομάδα σε άμυνα και επίθεση από την πρώτη στιγμή βοήθησαν ώστε να διαμορφωθεί το 14-5 (4’25’’) και να υπάρξει άμεση απάντηση όταν η Βαλένθια μείωσε με συνεχόμενα μακρινά σουτ (20-16, 6’30’’).

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Βεζένκοφ οδήγησαν στην πρώτη διψήφια διαφορά της βραδιάς (26-26, 8’50’’) με τους Πειραιώτες να δείχνουν πως έχουν τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός παρά τα λάθη (12 στο πρώτο μισό) δεν ένιωσε την απειλή της Βαλένθια σε κανένα σημείο ούτε στη δεύτερη περίοδο όταν ο Κώστας Σλούκας έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (45-32, 19’25’’). Και ίσως οι σημαντικότεροι αριθμοί του ημιχρόνο: Τα ριμπάουντ ήταν 20-5!

Ο Μουστάφα Φαλ με 5/5 δημιούργησε απόσταση 16 πόντων (53-37, 21'), αλλά η Βαλένθια ήταν ξαφνικά να "ξύπνησε". Έκανε ένα γρήγορο 10-0 με Ντούμπλιεβιτς και Πρέπελιτς και διαμόρφωσε το 53-47 (23'45'') με τον πρώτο να την οδηγεί και στο 56-52 (26'). Αυτός που έδωσε ανάσες στον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ήταν ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου με δύο σουτ τριών πόντων (59-52, 26'30''), μία ασίστ στον Γουόκαπ για το 66-56 (29') και ένα ακόμη τρίποντο για το 69-56 (29'45''). Mε τα δύο πρώτα έφτασε τους 2000 πόντους στην Ευρωλίγκα και τα 300 εύστοχα τρίποντα!

Η Βαλένθια συνέχισε να παλεύει με τους Κλαβέρ και Τζόουνς να διαμορφώνουν το 77-70 (34'), την ώρα που επιθετική αιχμή για τους γηπεδούχους είχε γίνει ο Ταρίκ Μπλακ με τους Βεζένκοφ και Σλούκα να τον τροφοδοτούν και να φτάνουν στις 7 και 6 ασίστ αντίστοιχα. Ο 17ος πόντους του Ντούμπλιεβιτς μείωσε την απόσταση για μία ακόμη φορά (79-74, 37') και ο 13ος του Τζόουνς διαμόρφωσε το 80-77 (38'). Ο Γουέμπ ήταν αυτός που "άγχωσε" τους "ερυθρόλευκους" ακόμη περισσότερο (80-79, 39'). Το 20ο λάθος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι έδωσε το δικαίωμα στους Ισπανούς, αλλά ο Βεζένκοφ ήταν εκεί αυτή τη φορά για την άμυνα και το κλέψιμο. Ο Σλούκας κέρδισε το φάουλ για να γράψει το 81-79 με 1/2 βολές και τη μόλις δεύτερη χαμένη ελεύθερη βολή του φέτος στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι πήγε στα φάουλ. Σλούκας και Τζόουνς είχαν 1/2 για το 81-80 και ο Σλούκας πήγε ξανά στη γραμμή με 10'' στο ρολόι για το 82-80. Ο Βεζένκοφ χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Κρις Τζόουνς στην προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων με 3''9 για τη λήξη και αυτό δεν αστόχησε, δίνοντας στη Βαλένθια το μόλις δεύτερο προβάδισμά της στο παιχνίδι: 82-83 και τελικά τη νίκη!

*Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Μιχάλη Λούντζη, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στη χθεσινή (3/11) προπόνηση της  ομάδας.

*Η συνέχεια: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Παρτιζάν (10/11) και η Βαλένθια τη Μονακό (11/11) για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

On fire: Όταν παίζει ο Σάσα Βεζένκοφ σε ένα παιχνίδι, είναι δύσκολο μετά την άνω και κάτω τελεία να μπει άλο όνομα τη φετινή αγωνιστική περίοδο!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 Ολυμπιακός (53-37, στο 21'), +1 Βαλένθια (2-3 στο 1’25’’, 82-83 στο 39'57'')

Ξεχώρισαν: Βεζένκοφ, Σλούκας, Παπανικολάου, Γουόκαπ, αλλά και οι πύργοι Μπλακ και Φαλ για τον Ολυμπιακό. Ντούμπλιεβιτς, Αλεξάντερ, Τζόουνς και ο Κλαβέρ του δευτέρου ημιχρόνου από τη Βαλένθια.

Διαιτητές: Ντιφαλά, Βικλίτσκι, Σούκις