Ρεάλ-Βίρτους 92-95: Απόδραση από την Μαδρίτη για την ομάδα του Σκαριόλο

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-92, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-3.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Αν και η Βίρτους Μπολόνια μείωσε στους δύο πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μερένγχες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Η ιταλική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-64). Παρότι οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν την διαφορά τους στους 16 πόντους (82-66, 35' λεπτό), η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους στο 38' λεπτό (93-91). Η Βίρτους Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-92.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπάκο και Τεόντοσιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Χεζόνια με 28 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95