Παρτιζάν - Ζαλγκίρις 87-76: Με πολυφωνία πήρε τα πάνω της και τη νίκη

Η Παρτιζάν επικράτησε με 87-76 της Ζαλγκίρις την οποία υποδέχθηκε στο Βελιγράδι, σε ματς που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι δυο ομάδες έχουν από 2 νίκες και από 3 ήττες σε 5 αγώνες.

Πρώτος σκόρερ για τους ασπρόμαυρους ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 26 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση έπιασαν και Λεντέι, Λεσόρ, Έξουμ και Νάναλι που σημείωσαν πάνω από 10 πόντους ο καθένας.

Από την άλλη για τους πράσινους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κίναν Έβανς με 16 πόντους.

Μοιρασμένα τα δεκάλεπτα αλλά το ροζ φύλλο έμεινε στο Βελιγράδι

Σε γενικές γραμμές οι δυο ομάδες είχαν από δυο δεκάλεπτα, με την Παρτιζάν να είναι εμφανώς καλύτερη στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στη συνέχεια. Μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά ο Λεντέι έκανε το 15-7. Ωστόσο οι Λιθουανοί απάντησαν και έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά με 20-22, καθώς ο Λεκάβτσους ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Αυτό και έκαναν και 5' πριν το ημίχρονο ο Πάντερ είχε εύστοχο γκολ - φάουλ κάνοντας το 37-30. Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρος οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν τον έλεγχο και το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μακσβίτις έκαναν προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι υπέρ τους, ωστόσο ο Λεσόρ ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους κάνοντας το 54-45 κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά περίπου πριν τελειώσει η περίοδος. Με μόλις ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του δεκαλέπτου ο Ουλάνοβας έκανε το 57-56 φέρνοντας τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής, αλλά ο Έξουμ είχε τον τελευταίο λόγο κάνοντας το 60-57 με το χρονόμετρο να καταγράφει 30 λεπτά αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Παρτιζάν δεν άφησε περιθώρια στους Λιθουανούς και έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-36, 60-57, 87-76.