Παρτιζάν - Βίρτους Μπολόνια 90-62: Ευρεία νίκη με Νάναλι και Λεσόρ

Ο Νάναλι... έκοβε και ο Λεσόρ... έραβε και η Παρτιζάν επικράτησε με  της Βίρτους Μπολόνια στο Βελιγράδι, κάνοντας την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 1 νίκης και 3 ηττών σε 4 ματς.

Πρώτος σκόρερ της σερβικής ομάδας αναδείχθηκε ο με 20 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λεσόρ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Μπάκο με 11 πόντους ήταν ο μόνος που διασώθηκε από τους Ιταλούς.

Πήρε και κράτησε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος η Παρτιζάν

Η Παρτιζάν μπήκε δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και με το χρονόμετρο να γράφει 7:37'' ο Νάναλι έκανε το 7-0, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο «έγραψε» το 22-6 μόλις 2:32'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έληξε με 27-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βίρτους προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ωστόσο να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Τζόρνταν Μίκεϊ έκανε το 29-21 με εύστοχο τρίποντο κι ενώ απέμεναν 6:12'' για το ημίχρονο. Στη συνέχεια η σερβική ομάδα κυριάρχησε και πάλι στο παρκέ και με τους Νάναλι, Άντζουσιτς και Λεσόρ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η Παρτιζάν κατάφερε να διατηρεί μεγάλες υπέρ της διαφορές που ήταν πάντα κοντά στους 20 πόντους. Η Βίρτους δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 69-47, ενώ το τελικό σκορ στο Βελιγράδι έμελλε να είναι το 90-62.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62.