Φενέρμπαχτσε-Βαλένθια 79-77: Επέστρεψε από το -13 και έκανε το 4/4 η ομάδα του Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 79-77 και έκανε το 4/4, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 1-3.

Η Βαλένθια είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους (23-14, 7' λεπτό), με την Φενέρμπαχτσε να μαζεύει την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20).

Οι "νυχτερίδες" επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ήταν στο μεταίχμιο του +10, ενώ προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34). Ιδιαίτερα, η ισπανική ομάδα ανέβασε την απόσταση μέχρι το +13 στο 22' λεπτό (33-20). H oμάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έκανε την ανατροπή και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58).

Αν και η Φενέρμπαχτσε είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, κράτησε χαμηλά το σκορ και μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 39' λεπτό (78-77). Με μια εύστοχη βολή ο Γκούντουρις διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 79-77 για την Φενέρμπαχτσε.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Χέις με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει οχτώ πόντους, επτά ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 25:14 λεπτά

Δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77