Μακάμπι - Βιλερμπάν 88-69: Πάτησε... γκάζι και πήρε τη νίκη

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μακάμπι που επικράτησε με  της Βιλερμπάν στο Γιαντ Ελιάου, με τους Ισραηλινούς να έχουν ως πρωταγωνιστές τους Λορένζο Μπράουν και Γουέιντ Μπόλτνουιν.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Μακάμπι έχει ρεκόρ 3-1, ενώ η Βιλερμπάν 1-3.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπράουν με 17 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και ο Μπόλντουιν με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την άλλη για τη γαλλική ομάδα πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντε Κολό με 15 πόντους.

Η Μακάμπι πήρε τα ηνία, έλεγξε το ρυθμό και... εξαφανίστηκε!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς πατώντας αρκετά καλύτερα από τους γηπεδούχους και με το χρονόμετρο να γράφει 4' πριν το τέλος της περιόδου ο Λάιτι έκανε το 9-12. Στο τέλος του δεκαλέπτου η γαλλική ομάδα έκανε ένα μικρό σερί και με τους Λοβέρν και Ντε Κολό το 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι αφυπνίστηκε και πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα. Με τρίποντο του Πολάιτ 3:36'' πριν το ημίχρονο έκανε το 30-38, ενώ πριν την ανάπαυλα ο Τζός Νέμπο έβαλε μπροστά τους Ισραηλινούς και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να εδραιώσουν την κυριαρχία τους κι έτσι ο Κόλσον με 4:16'' να απομένουν για τη λήξη της περιόδου σημείωσε τρίποντο για το 58-50. Στη συνέχεια η ομάδα του Κάτας πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 68-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε, με τη Μακάμπι να νικά στο τέλος με

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69.