Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 73-84: 10 λεπτά ήταν αρκετά για τους Καταλανούς

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα για να φύγει με την νίκη από το Μόναχο με 84-73, απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, με τους Καταλανούς να φτάνουν στο 2-1 και τους Βαυαρούς να πέφτουν στο 0-3.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Μονάχου, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 33-26 στο 18’, μετά από τρίποντο του Αμπρίνες, όμως οι Γερμανοί απάντησαν με τους Ρούμπιτ, Γουόλντεν και Γουάιλερ – Μπαμπ για το 34-35, προτού ο Λαπροβίτολα γράψει το 34-37 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η Μπαρτσελόνα μπήκε στο παρκέ με σκοπό να… καθαρίσει το ματς. Σατοράνσκι και Βέσελι έστειλαν άμεσα την Μπάρτσα στο +8 (34-42), ο Λαπροβίτολα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 36-48, Βέσελι και Τόμπεϊ… εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 για τους φιλοξενούμενους (45-61), με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων (53-65). Γουίνστον και Χάντερ έριξαν την διαφορά στους οκτώ πόντους (64-72) στο 34’, όμως η Μπαρτσελόνα δεν είχε σκοπό να επιτρέψει στους γηπεδούχους να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, ο Βέσελι με συνεχόμενους πόντους έγραψε το 70-84, με τους «μπλαουγκράνα» να φτάνουν στην νίκη με 84-73.

Για την Μπαρτσελόνα, Βέσελι, Λαπροβίτολα και Αμπρίνες είχαν από 14 πόντους, ενώ για την Μπάγερν, ο Ρούμπιτ είχε 19 πόντους και ο Γουίνστον 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84