Ζαλγκίρις – Βίρτους Μπολόνια 68-65: Μοιραίος Τεόντοσιτς και πρώτη νίκη για τους Λιθουανούς

Πρώτο φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Κάουνας και πρώτη νίκη για την Ζαλγκίρις, που γύρισε από το -7 του ημιχρόνου, επικρατώντας της Βίρτους Μπολόνια με 68-65, με τους Λιθουανούς να φτάνουν στο 1-2, ρεκόρ που πλέον έχουν και οι Ιταλοί. Μοιραίος ο Μίλος Τεόντοσιτς με συνεχόμενα λάθη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η κυρίαρχος στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της «Ζαλγκίριο Αρίνα». Οι Ιταλοί μπήκαν… φορτσάτοι στο ματς, καθώς προηγήθηκαν με 11-2, ενώ τέσσερις σερί πόντοι του Μίκι, έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την Μπολόνια (9-19), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-16. Ένα 5-0 από τους Γουίμς και Τεόντοσιτς, έφερε την Βίρτους στο +12 (19-31), όμως η Ζαλγκίρις έδειξε αντίδραση και με συνεχόμενα καλάθια του Ουλανόβας έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (31-36), προτού ο Μίκι γράψει το 31-38 του ημιχρόνου.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του β΄ μέρους, με την Ζαλγκίρις να ξεκινά την αντεπίθεση της και να περνά μπροστά με 42-41 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το φινάλε. Εκεί ο Μίλος Τεόντοσιτς εξελίχθηκε σε… μοιραίο παίκτη για την ομάδα του. Αρχικά γιατί έκανε airball σε τρίποντο, με το σκορ στο 64-65, ο Μπραζντέικις έγραψε το 66-65, με τον Σέρβο γκαρντ να κάνει νέο λάθος και τον Μπραζντέικις να γράφει το τελικό 68-65, χάρη σε 2/2 βολές, στα 7’’ για το τέλος.

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπραζντέικις, που σημείωσε 14 πόντους, τους τέσσερις στο φινάλε της αναμέτρησης, με τον Σμιτς να έχει 13 πόντους.

Από πλευράς Βίρτους, ο Γουίμς είχε 15 πόντους και ο Τζαϊτέ εννιά.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65