Εφές – Βαλένθια 91-92: Τρίποντος βομβαρδισμός και διπλό για τις «νυχτερίδες»

Το μπαμ της πρώτης ημέρας της 3ης αγωνιστικής της Euroleague έγινε στην Κωνσταντινούπολη, εκεί που η Βαλένθια, με 16/33 τρίποντα… εκτέλεσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές και με το υπέρ της 92-91… άνοιξε λογαριασμό στην διοργάνωση.

Το ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν εκρηκτικό, με την Εφές να προηγείται με 17-7, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βαλένθια ισορρόπησε άμεσα το ματς, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο πίσω με ένα πόντο (21-20), ενώ με τρίποντο του Κλαβέρ, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πέρασε μπροστά με 23-21. Μάλιστα, δύο τρίποντα των Βαν Ρόσομ και Χάρπερ, έφεραν τις «νυχτερίδες» για πρώτη φορά στο +6 (31-37), με την Βαλένθια να τρέχει ένα επιμέρους 14-30 από το 17-7 και μετά. Η Εφές, πάντως, δεν άφησε τους Ισπανούς να ξεφύγουν, με το 45-45 του ημιχρόνου να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους και τους Ισπανούς να έχουν ήδη 12 εύστοχα τρίποντα!

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (51-47 στο 23’, 54-57 στο 26’). Δύο βολές του Κλάιμπερν έβαλαν την Αναντολού μπροστά με 2 πόντους, στην τελευταία στροφή του αγώνα, ενώ πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πλάις, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης (73-66). Ο Μπράιαντ, με κρίσιμο καλάθι στο 35’, έγραψε το 79-74, όμως η Βαλένθια ήταν… πολλή σκληρή για να πεθάνει και με τους Ντούμπλιεβιτς και Τζόουνς, έφερε και πάλι το ματς στον πόντο (79-78). Ντάνστον και Μπράιαντ έφεραν και πάλι την Εφές στο +5 (83-78), όμως Βαν Ρόσομ (με τρίποντο) και Ντούμπλιεβιτς (με 2/2 βολές), έγραψαν το 84-83, με το φινάλε να… μυρίζει θρίλερ. Το καλάθι του Αροστέγκι για το 84-85 σήμανε… συναγερμό στους γηπεδούχους, με τον Βαν Ρόσομ με ακόμα ένα τρίποντο για το 84-88 να,.. εκτελεί τους Τούρκους, 69’’ πριν το φινάλε. Το floater του Τζόουνς για το 86-90, στα έφερε τις «νυχτερίδες» μία ανάσα από την νίκη, όμως το καλάθι του Κλάιμπερν για το 88-90 και το… εγκληματικό λάθος του Βαν Ρόσομ (του έφυγε η μπάλα από τα χέρια) στα 23’’, έδωσε την ευκαιρία στην Εφές για την ολική ανατροπή, η οποία ήρθε με τρίποντο του Μπομπουά για το 91-90, στα 15’’. Η Βαλένθια θα είχε και αυτή, από την πλευρά της, μια τελευταία επίθεση για την νίκη, με τον Τζόουνς να κερδίζει φάουλ στα 5’’ και να γράφει το 91-92. Ο Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ, όμως η επαναφορά ήταν τραγική, με τους Τούρκους να κάνουν λάθος, η κατοχή να περνά στους Ισπανούς και την Βαλένθια να κρατά το πολύτιμο υπέρ της 92-91, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση (1-2), με την Εφές να πέφτει και αυτή στο 1-2.

Ο Ντούμπλιεβιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια, με τον Τζόουνς να ακολουθεί με 15, ενώ για την Εφές, ο Μίτσιτς είχε 22 πόντους και ο Κλάιμπερν 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92