Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 75-73: Τα χρειάστηκαν οι μπλαουγκράνα αλλά επικράτησαν στο ισπανικό ντέρμπι

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ντέρμπι το κλάσικο στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εντός έδρας με 75-73. Οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ με 1-1.

Πολύ δυνατά άρχισε η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους και με ένα επί μέρους σκορ 12-5, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-30).

Παρότι οι μερένγχες μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν την διαφορά στους οχτώ πόντους (40-32, 21' λεπτό), οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και παίζοντας πιο αποδοτικά, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-52). Αν και οι μπλαουγκράναν με έξι σερί πόντους, πήραν προβάδισμα με 17 πόντους στο 34' λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 21-12, έβαλε φωτιά στο παιχνίδι και μείωσε σε δύο πόντους (75-73), ενώ είχε και την τελευταία κατοχή. Ο Γιουλ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο, με την Μπαρτσελόνα να νικάει εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 75-73

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Βέσελι με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Κορνελί με 21 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-15, 40-30, 63-52, 75-73