Ολυμπιακός Χάποελ Χολόν 88-77: Το… καθάρισε στην τελευταία περίοδο

Η Χάποελ Χολόν αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι για κάτι παραπάνω από 30’ (65-67), όμως ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις στα… προβλήματα που του έθεταν οι Ισραηλινοί και με καθοριστικά τρίποντα, καθώς και ένα σερί 12-0, πήρε την νίκη με  88-77, στο πλαίσιο του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης». Επόμενος αντίπαλος, το απόγευμα του Σαββάτου (24/9, 18:00), ο Ερυθρός Αστέρας.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς απέναντι στην Χάποελ Χολόν, με τον Γουόκαπ να έχει 2/2 τρίποντα, τον Παπανικολάου να σκοράρει και αυτός από την περιφέρεια και τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 13-2! Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα, οι «ερυθρόλευκοι»… κόλλησαν επιθετικά, μέχρι να εμφανιστεί και πάλι ο Γουόκαπ, που με το τρίτο του τρίποντο έγραψε το 16-5. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Κάνααν, ανέβασε το σκορ στο 19-11, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-14.

Με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη για το 25-14 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης. Οι Ισραηλινοί βρήκαν και αυτοί ρυθμού στην επίθεση και με ένα επιμέρους 4-10 μείωσαν σε 29-24. Μάλιστα, ο Τζόνσον με λέι απ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (29-28), με τον Λούντζη με τρίποντο να δίνει νέα… ανάσα στον Ολυμπιακό (32-28). Οι Ισραηλινοί επέστρεψαν γρήγορα, με τον Μίσγκαβ, με γκολ – φάουλ, να ισοφαρίζει σε 36-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Με τρίποντο του Πίτερς και καλάθι του Μπλακ, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για το 41-36, ενώ οι δυο τους, με ακόμα ένα 4-0, έστειλαν την διαφορά στους επτά πόντους (45-38). Το τρίποντο – φάουλ του Μίσγκαβ έριξε την διαφορά και πάλι στους 4 πόντους (48-44), όμως ο Πίτερς πήρε… φωτιά και με ακόμα ένα τρίποντο, έγραψε το 53-46. Συνεχόμενοι πόντοι του Τζόουνς έφεραν και πάλι την Χάποελ σε απόσταση ενός σουτ (59-56), όμως ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έδωσε νέα… ανάσα για το 62-56, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 65-59 μετά από (ακόμα ένα) τρίποντο, αυτή τη φορά με δράστη τον Παπανικολάου και τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν σε αυτή την περίοδο 29 πόντους, τους 15 από αυτούς ο Πίτερς.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν με ένα 8-0 το τελευταίο δεκάλεπτο, με την Χάποελ να περνά μπροστά με 67-65. Φαλ και Βεζένκοβ βάζουν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 69-67, ενώ το τρίποντο του ΜακΚίσικ έφερε τους Πειραιώτες στο +5 (72-67). Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να… πυροβολεί για το 75-67, με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, φτάνοντας στο +10 (77-67). Ο Ράγκλαντ με πέντε σερί πόντους κράτησε ζωντανούς τους Ισραηλινούς (77-72), όμως οι Πειραιώτες κράτησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά, ο Βεζένκοβ με τρίποντο έδωσε την χαριστική βολή (85-74) με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 88-77.

Ο Πίτερς με 15 πόντους, όλους στην τρίτη περίοδο, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με τον Λαρεντζάκη να ακολουθεί με 13, τον ΜακΚίσικ να έχει 10 πόντους, τον Γουόκαπ 9 και τον Λούντζη 6.

Για την Χάποελ, ο Κάντζι είχε 16 πόντους και ο Ράγκλαντ 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77