Αρμάνι-Κρεμόνα 70-61: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Μιλάνου

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Κρεμόνα με 70-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-5 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-19 (16η θέση).

Η Αρμάνι Μιλάνο άρχισε δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Αν και η Κρεμόνα πίεσε για να μειώσει την διαφορά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-30).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μιλανέζοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-45). Η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Κρεμόνα με 70-61.

Για την Αρμάνι Μιλάνο σε αυτό το ματς, αποχώρησαν ως τραυματίες τόσο ο Μπεν Μπέντιλ, όσο και ο Τομάσο Μπαλντάσο.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Σίλντς (3ρ. και δύο ασίστ) και Μέλι (9ρ. και ένα ριμπάουντ) με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Κρεμόνα ξεχώρισαν οι Γιουσκεβίτσιους (1ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τίνγκλ (8ρ.) με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-14, 35-30, 53-45, 70-61