Μπαρτσελόνα-Αρμάνι 73-75: Ο Ντιλέινι έβρεξε τρίποντα και πλήγωσε την πρώην ομάδα του

Η Αρμάνι Μιλάνο "απέδρασε" από το Παλάου Μπλαουγκράνα, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 75-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-6 (5η θέση), ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 15-4, έκαναν την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, αλλά παραμένουν στην πρώτη θέση.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-14). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (21-19), οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 15-7, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-28).

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αφού με ένα επί μέρους σκορ 26-13, ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-47). Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-19 έκανε το ματς θρίλερ. Τα τρίποντα του Ντιλέινι και οι πόντοι του Ροντρίγκεζ αποδείχθηκαν πολύ σημαντικά για τους φιλοξενούμενους και καθόρισαν τις τύχες του αγώνα, αφού τα τρίποντα του Κούριτς και του Μίροτιτς στα τελευταία λεπτά δεν ήταν αρκετά για τους μπλαουγκράνα, αφού το τρίποντο του Νικολάς Λαπροβίτολα με την εκπνοή κατέληξε στο σίδερο.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Ροντρίγκεζ και Ντιλέινι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Κούριτς και Μίροτιτς με 22 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75