Μπάγερν – Ζαλγκίρις 74-65: Ανώτεροι οι Βαυαροί

Η Μπάγερν νίκησε με  74-65 τη Ζαλγκίρις και έφτασε σε ρεκόρ 8-10, διατηρώντας τις ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα. Οι Λιθουανοί με 3-14, παραμένουν στην τελευταία θέση.

Η αναμέτρηση του Μονάχου ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά με τις άμυνες να κυριαρχούν και το δεκάλεπτο να λήγει 16-15, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του ματς ήταν ίδια και απαράλλαχτη με τους Λιθουανούς να βάζουν δύσκολα στη Μπάγερν, με την καλή τους άμυνα, στα όρια του φάουλ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ρευστό 34-33.

Στην επανάληψη ένα επί μέρους 11-4 των γηπεδούχων που έκανε το σκορ 45-37, τούς έφερε σε θέση ισχύος. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, έπαιξαν με αυτοπεποίθηση και έκλεισαν την περίοδο μπροστά με 61-54.

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού, οι Βαυαροί, ήταν πιο αποφασιστικοί, είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και των ριμπάουντ και έφτασαν στην επικράτηση με 74-65.

Πρώτος σκόρερ για τη Μπάγερν ήταν ο Γιαραμάζ με 16 πόντους και για τη Ζαλγκίρις ο Νέμπο με 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65