Ζενίτ-Ερ. Αστέρας 58-69: «Απόδραση» από την Αγία Πετρούπολη με κομβικό Γουόλτερς

Ο Ερυθρός Αστέρας μετά από τρεις ήττες, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας της Ζενίτ με 69-58 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-8, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 8-5.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και έχοντας το πάνω χέρι, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16).  Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 19-12 και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-28).

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-40).  Αν και η Ζενίτ μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 18-11 στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό πόντων μπροστά και νίκησε εκτός έδρας με 69-58.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Γουόλτερς με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ οι Κάλινιτς και Κούζμιτς σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Μίκι και Φράνκαμπ με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.