Βιλερμπάν-Ζαλγκίρις 88-76: Ο Οκόμπο πήρε το όπλο του

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με νίκη την φετινή σεζόν στην EuroLeague, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 88-76 στο γήπεδο Αστρομπάλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Αν και η Ζαλγκίρις έφερε δύο φορές στα ίσα το ματς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου (19-19, 21-21), η Βίλερμπαν με ένα επί μέρους σκορ 23-15 στα επόμενα λεπτά, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Αν και οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 14-6, έφεραν το ματς στα ίσα στο (50-50), η Γαλλική ομάδα δεν έχασε λεπτό το προβάδισμα της και με ένα δικό της επί μέρους σκορ 13-5 στα επόμενα λεπτά, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Η Βιλερμπάν ξέφυγε με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 25-21 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 88-76

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Οκόμπο και Τζόουνς με 23 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Στρέλνιεκς και Μουντιέι με 21 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-36, 63-55, 88-76