Φενέρμπαχτσε-Ερυθρός Αστέρας 61-57: O Πιέρ έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 61-57, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει νικηφόρα στην EuroLeague της φετινής σεζόν.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 14 πόντους (14-0), με τον Ερυθρό Αστέρα με ένα επί μέρους σκορ 15-4 να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, ενώ την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (28-26).

H Τουρκική ομάδα ανέβασε στροφές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-11, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-37). Παρά το γεγονός ότι η Σερβική ομάδα πίεσε πολύ και κράτησε χαμηλά την διαφορά, με δύο φορές να την ρίχνει και στους δύο πόντους (49-47 και 51-49), η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 61-57.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Πιέρ με 13 πόντους, ενώ οι Μπούκερ και Βέσελι σκόραραν από οχτώ πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Ιβάνοβιτς με 16 πόντους, με τους Κάλινιτς (9ρ.)  και Γουόλτερς να έχουν από εννιά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 28-26, 45-37, 61-57