Εφές - ΤΣΣΚΑ Μ. 100-70: Την... πάτησε

Η Ανατολού Εφές έδειξε τα...δόντια της στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πήρε την νίκη με το εμφατικό 100-70. Το σύνολο του Αταμάν ανέβηκε στο 17-10 ενώ οι Μοσχοβίτες υποχώρησαν στο 18-9.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η Εφές και έδειξε από αρχή ότι είναι το αφεντικό του αγώνα, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Η Τουρκική ομάδα ανά διαστήματα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο στο +18 (31-13). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν  ακόμα περισσότερο την απόδοση και φτάνοντας την διαφορά μέχρι και στο +30 (47-17,16’).  Μετά την ανάπαυλα  η Εφές συνέχισε όπως έκλεισε το ημίχρονο και παρόλο που οι παίχτες του Δημήτρη Ιτούδη έφτιαξαν την επιθετική τους εικόνα, τα προβλήματα στην άμυνα δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν, με το σκορ του αγώνα να παραμένει σε πολύ μεγάλη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-45).  Με το σύνολο του Αταμάν να μην χαλαρώνει ούτε στο τελευταίο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με  100-70.

Για τους νικητές αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μιτσιτς που έβαλε 21 πόντους μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ και τον ακολούθησε ο Σανλί με 14 πόντους.

Ενώ για τους ηττημένους ο καλύτερος τους παίχτης ήταν ο Σενγκέλια που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70