Ζενίτ - Ρεάλ Μ. 71-75: Πολύτιμη νίκη για τη «Βασίλισσα»

Μετά την ήττα από την Χίμκι, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει το διπλό στην Ρωσία, επικρατώντας με 75-71 της Ζενίτ. Με αυτό το αποτέλεσμα η «Βασίλισσα» ανέβηκε στο 17-11, ενώ το σύνολο του Πασκουάλ υποχώρησε στο 16-11.

H Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι απέναντι στην Ζενίτ, χάρη στην καλή της άμυνα, αλλά και την επίθεση, έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (13-24, 10'). Οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Πάνγκος, προσπαθούσαν να πλησιάσουν τη «Βασίλισσα», ωστόσο οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν να υπερασπίζονται το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (29-38, 20').

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς, μετά την ανάπαυλα, αφού οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους 29-14 στην τρίτη περίοδο πήραν τα ηνία (58-52, 30').  '). Έκτοτε ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς τρία λεπτά πριν το φινάλε, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (66-66). Mε τον Ταβάρες να δίνει πολύτιμες «ανάσες» στους συμπαίκτες του λίγο αργότερα, το σύνολο του Λάσο έκανε ένα σερί 6-0 και κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη με 75-71.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Ταβάρες με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντεκ μέτρησε 15 πόντους.

Στον αντίποδα ο Πάνγκος σημείωσε 14 πόντους, ενώ οι Μπάρον και Πόιθρες πέτυχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-38, 58-52, 71-75