Ζαλγκίρις – Μακάμπι 78-63: Το… καθάρισε σε 10’

Ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο (26-7) ήταν αρκετό στην Ζαλγκίρις για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μακάμπι, με την ομάδα από το Κάουνας να επικρατεί με 78-63 και με ρεκόρ 4-1 να επιβεβαιώνει το εξαιρετικό της ξεκίνημα στην φετινή Euroleague. Στο 2-3 έπεσαν οι Ισραηλινοί.

Απίστευτο πρώτο ημίχρονο για τους Λιθουανούς, με την Ζαλγκίρις να ξεκινά το ματς με 12 αναπάντητους πόντους. Το πρώτο καλάθι για την Μακάμπι ήρθε με τρίποντο του Χόαρντ για το 12-3, όμως η συνέχεια ήταν εξίσου εκρηκτική για τους γηπεδούχους, καθώς με ακόμα ένα σερί 9-0, μετέτρεψαν το 17-7 σε 26-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το… εκκωφαντικό πρώτο δεκάλεπτο. Σιρβίντις και Φρανσίσκο, με ακόμα ένα 5-0, ανέβασαν το σερί των γηπεδούχων στο 14-0 και το σκορ στο 32-7 (!). Με ένα 8-0 η Μακάμπι προσπάθησε να… σώσει τα προσχήματα (32-15), όμως Ουλανόβας και Σμάιλαγκιτς… εκτόξευσαν εκ νέου την διαφορά στο +23 για τους γηπεδούχους (38-15), με την Ζαλγκίρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, μπροστά με 44-24.

Γκεντράιτις και Μίτσελ κράτησαν την ομάδα τους πάνω από το +20, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (52-28). Η Μακάμπι αντέδρασε και με τους Χόαρντ, Σόρκιν και Ράντολφ… ροκάνισε την διαφορά στους 15 πόντους (56-41). Μάλιστα, ο Μάγερ, μείωσε ακόμα περισσότερο (58-46), προτού ο Φρανσίσκο, με 1/2 βολές, διαμορφώσει το 59-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να… ροκανίζουν την εις βάρος τους διαφορά (59-48), για να ακολουθήσει, όμως, ένα 6-0 των γηπεδούχων, που… εκτόξευσε και πάλι την διαφορά στο +17 (65-48), βάζοντας οριστικά τέλος στην αναμέτρηση. Έτσι, το τελικό 78-63 φέρνει την Ζαλγκίρις στο 4-1, με την Μακάμπι να πέφτει στο 2-3.

Ο Ουλανόβας με 14 πόντους και ο Γκεντράιτις με 13, ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ για την Μακάμπι, 17 πόντους πέτυχε ο Λι.

Τα δεκάλεπτα: 26-7, 44-24, 59-46, 78-63