Mονακό-Παρί 80-87: Σορτς και Γιάντουνεν έκριναν το ματς του Πριγκιπάτου

Πράγματα και θαύματα έκανε ο Σορτς με την Παρί ( 28 πόντους-10 ασσίστ) και χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του με σκορ 87-80 έναντι της Μονακό. Έτσι οι Παριζιάνοι έφτασαν στο 2-3 στην διοργάνωση,  ενώ για τους Μονεγάσκους αυτή είναι η δεύτερή τους ήττα.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Παρί στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τα καλάθια του Σορτς και του Μάλκολμ  17-6. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και βρήκαν λύσεις παράλληλα με τα τρίποντα του Οκόμπο και την κυριαρχία του Παπαγιάννη και έφτασε να μειώσει σε 22-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Παρί έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τον Σορτς και τον Γουορντ, από την άλλη η Μονακό δεν μπορούσε να την φτάσει και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (41-49).

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα της Μονακό άλλαξε αμέσως και σε άμυνα και σε επίθεση. Ένα 16-3 των γηπεδούχων με κύριο πρωταγωνιστή τον Τζαιτέ είχε ως αποτέλεσμα η Μονακό να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με πέντε πόντους 61-56. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα 4-0 μείωσε στον πόντο στο τέλος της περιόδου (64-63).  Οι συνεχόμενοι πόντοι των Ντιαλό και Τζέιμς έβαλαν την Μονακό σε θέση οδηγού (73-67). Οι Παριζιάνοι μείωσαν με τον Λο και έφτασαν να προσπεράσουν με συνεχόμενους πόντους του Γιάντουνεν δύο λεπτά από το τέλος του παιχνιδιού (79-82).Οι Παριζιάνοι έπαιζαν άμυνα, την οποία την μετουσίασε με καλάθια μπροστά του Χίφι και του Σορτς και πανηγύρισαν την νίκη με σκορ 87-80.

Για τους νικητές καταπληκτικός ήταν ο Σορτς που έκανε double double με 28 πόντους και 10 ασσίστ και ακολούθησε ο Γουόρντ με 15 πόντους. Για την Μονακό από 13 πόντους είχαν Οκόμπο, Τζαιτέ και Τζέιμς.

Tα δεκάλεπτα: 22-25, 41-49, 64-63, 80-87