Μπάγερν-Παρί 109-107: 'Αντεξαν οι Βαυαροί με σπουδαίο Έντουαρτς

Η Μπάγερν Μονάχου υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Παρί, επικρατώντας με 109-107 σε ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια των τελευταίων ετών που κρίθηκε πραγματικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, μετά το άστοχο λέι-απ του Τι Τζέι Σορτς που θα μπορούσε να "κλέψει" τη νίκη από τα χέρια των γηπεδούχων. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κάρσεν Έντουαρτς για την Μπάγερν, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 32 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν την ομάδα του Χέρμπερτ, με ένα επί μέρους 0-6 στα πρώτα 2 λεπτά, παίρνοντας ένα γρήγορο "μαξιλάρι" ασφαλείας. Ωστόσο, οι Βαυαροί δεν πτοήθηκαν και με μπροστάρη τον Κάρσεν Έντουαρτς ισοφάρισαν άμεσα το ματς (11-11 στο 4'). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, "έκοψαν" τον γρήγορο ρυθμό που προτιμούν οι Παριζιάνοι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας αβαντάζ τριών πόντων για το 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να "πυροβολούν" από την περιφέρεια με τους Νέιπιερ και Ντα Σίλβα, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (42-30 στο 16'). Ήταν σειρά των Παριζιάνων να ανασυνταχθούν, ανεβάζοντας το τέμπο του αγώνα και να "ροκανίσουν" το πλεονέκτημα της Μπάγερν. Ο Νέιπιερ ωστόσο με καλάθι στα 2" πριν την ανάπαυλα, έγραψε το "υψηλό" 54-47 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπάγερν μπήκαν στο παρκέ με θέληση να χτίσουν στο προβάδισμά τους, χτυπώντας στο ζωγραφιστό με τον Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος αθόρυβα είχε φτάσει τους 21 πόντους (63-54 στο 26'). Ωστόσο, οι "νεοφώτιστοι" δεν πτοήθηκαν και για δεύτερη φορά κατάφεραν να ανακάμψουν, ισοφαρίζοντας σε 66-66 με επί μέρους σκορ 3-12 μέσα σε 2 λεπτά με πρωταγωνιστή τον Χίφι. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Σορτς να γράφει το 81-78 με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Μπάγερν ξεκίνησε με δύο γρήγορα τρίποντα των Νέιπιερ και Έντουαρτς, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +9 (87-78 στο 32'). Ακολούθησε ένα τρίλεπτο με την Παρί να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια για να επανέλθει ακόμη μια φορά στο ματς με επί μέρους σερί 2-11, ισοφαρίζοντας σε 89-89 6 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Χέρμπερτ ανασύνταξε την ομάδα του η οποία είχε χάσει την συγκέντρωσή της και με τον "καυτό" Νέιπιερ που εκμεταλλεύτηκε τα κενά των Γάλλων ανέκτησε το προβάδισμα και έχτισε ένα "μαξιλάρι" 5 πόντων (96-91 στο 35'). Το ματς στα τελευταία λεπτά είχε μια άγρια ομορφιά, με τους νεοφώτιστους να μην το παρατούν, με τον Σορτς να δίνει επιθετικές λύσεις που κρατούσαν ζωντανούς τους Παριζιάνους, μειώνοντας στους δύο πόντους (101-99 στο 38'). Ακολούθησε δίποντο του Ντα Σίλβα και τρίποντο του Νέιπιερ για την Μπάγερν, που ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +5 (106-101, 55" πριν το φινάλε), πριν απαντήσει με πολύ μεγάλο τρίποντο ο Γουόρντ, δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους, μειώνοντας σε 106-104. Ωστόσο, οι δύο βολές του Αντρέας Ομπστ έδωσαν μια ανάσα στην ομάδα του Χέρμπερτ, η οποία όμως δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα και δέχθηκε τρίποντο από τον Χίφι που μείωσε ξανά, για το 108-107, 12 δεύτερα πριν τη λήξη. Στην επαναφορά, οι Γερμανοί υπέπεσαν σε λάθος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον τελευταίο λόγο, αλλά ο Τι Τζέι Σορτς αστόχησε σε εξ επαφής λέι απ, ενώ με μία εύστοχη βολή του Βόιγκτμαν γράφτηκε το τελικό 109-107.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κάρσεν Έντουαρτς με 32 πόντους, έχοντας 6/8 τρίποντα, έχοντας συμπαραστάτες τους Νέιπιερ και Μπούκερ να προσθέτουν από 27 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε o "μοιραίος" Σορτς που πέτυχε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-47, 81-78, 109-107