Aρμάνι-Ζαλγκίρις 82-85: Απίστευτη ανατροπή από το -27 και τεράστια νίκη οι Λιθουανοί

H Ζαλγκίρις γύρισε το παιχνίδι από το -27 (64-37) και με ένα τεράστιο comeback πανηγύρισε μια σπουδαία και ανεπανάληπτη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 85-82.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά με την Ζάλγκιρις να προηγείται 16-5 στο 7'. Σε αυτό το σημείο η Αρμάνι αντέδρασε και δια χειρός Μπολμάρο και Λέντει ανέβασε στροφές και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά 24-17. Στο δεύτερο μέρος, ένα 14-4 των γηπεδούχων με τους Μπρουκς και τον Μπολμάρο αύξησαν το δείκτη του σκορ στο 38-21. Οι Ιταλοί συνέχιζαν σε beast mode και έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά 49-31.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μεσίνα με συνεχόμενους πόντους του Λέντει και του Μίροτιτς έφτασε να προηγηθεί μέχρι και για 27 πόντους (64-37). Από κει και μετά ήρθε η καταστροφή για τους Ιταλούς. Σιρβίντις και Γκιεντράιτις με ένα επιμέρους 11-2 έριξαν την διαφορά στους 18 πόντους (66-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο, Φρανσισκο και Γκιεντράιτις έριξαν την διαφορά 11 πόντους (71-60) στο 34'. Η  Ζάλγκιρις με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα των Σμαίλακιτς,Ουλάνοβας και Φρανσίσκο έφτασε να μειώσει στο τρίποντο (79-76). Η Αρμάνι δεν μπορούσε να παίξει άμυνα και έστελνε τους Λιθουανούς στις βολές. Αυτοί ευστόχησαν σε πέντε στα τελευταία δευτερόλεπτα και πανηγύρισαν την νίκη με κορ 85-82 κάνοντας μια τεράστια ανατροπή.

Με αυτήν την νίκη η Ζαλγκίρις έφτασε στο 3-1, ενώ αντίστροφο σκορ μετράει η Αρμάνι.

Για τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Μίροτιτς με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και Σιλντς με 14 πόντους. Για τους Λιθουανούς ο Γκιεντράιτις είχε 21 πόντους και ακολούθησε ο Φρανσίσκο με 17 πόντους και 6 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17,49-31,66-48,82-85