Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παρτιζάν 79-91: 2/2 στην "διαβολοβδομάδα" για τους Σέρβους

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην πρώτη φετινή νίκης της εκτός έδρας στην διοργάνωση με σκορ 79-91. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" επιθετικά στο τελευταίο τρίλεπτο και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους. Σε μεγάλο βράδυ ο Στέρλινγκ Μπράουν με 20 πόντους.

Με διάθεση για όμορφο θέαμα μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνστικό χώρο. Ο Ριβέρο με τον Ράντολφ "άνοιξαν" λίγο την διαφορά για τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά στη συνέχεια κόλλησαν επιθετικά και η Παρτιζάν με μεθοδικότητα και σωστή κυκλοφορία της μπάλας επέστρεψε και προσπέρασε στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-28. Η δεύτερη περίοδος ήταν τελείως διαφορετική, πολλά χαμένα σουτ και "άτσαλες" επιθέσεις εκατέρωθεν. Ο Λέβι Ράντολφ από πλευράς Μακάμπι και ο Καρλίκ Τζόουνς από πλευράς φιλοξενούμενων έδιναν επιθετικές λύσεις. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με πιο "φτωχή" συγκομιδή πόντων και νικητή ημιχρόνου την ομάδα του Κάτας με σκορ 46-42.

Η Παρτιζάν μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και χάρις τον Ντιλικίνα και τον Μαρίνκοβιτς προσπέρασε νωρίς (49-53) και ήλεγχε τον ρυθμό του ματς. Η Μακάμπι έμεινε κοντά στο σκορ με 6 διαδοχικούς πόντους του Χόαρντ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούντα με 66-64. Στην τελευταίο περίοδο, η διαφορά "άνοιγε", ο Στέρλινγκ Μπράουν είχε πατήσει γκάζι(12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο) και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε μια διαφορά 7 πόντων, 3 λεπτά πριν από την λήξη. Οι τελευταίες επιθέσεις των γηπεδούχων ήταν κακές και έτσι γνώρισαν την ήττα με σκορ 79-91.

Διακριθέντες για την νικήτρια Παρτιζάν, ήταν ο Στέρλινγκ Μπράουν με 20 πόντους και ο Μπόνγκα με 14, ενώ για την Μακάμπι ξεχώρισε ο Ράντολφ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ριβέρο με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα : 27-28, 46-42, 64-66, 79-91