Άλμπα Βερολίνου - Φενερμπαχτσέ 71-78 : Επιστροφή στις νίκες για τα "καναρίνια"

Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους επέστρεψε στις νίκες παίζοντας χωρίς να ανεβάσει στροφές, κερδίζοντας με σκορ 71-78 την Άλμπα Βερολίνου στην Γερμανία. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε καλό βράδυ, ήταν αρκετά "αργοί" στην επίθεση και έτσι γνώρισαν την δεύτερη φετινή ήττα τους στην "Ούμπερ Αρένα".

Αρκετά νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες, κάτι που αποτυπώνεται και στο χαμηλό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η Άλμπα προσπαθούσε να πάει σε πιο σετ επιθέσεις με εκτελέσεις στην λήξη του χρόνου αλλά με χωρίς φαντασία μπάσκετ. Από πλευράς Φενέρ, μόνο με τρίποντα (4/9)  κατάφερε να διαμορφώσει το 16-15 για τη πρώτη περίοδο. Ο Μπιμπέροβιτς και ο Πιέρ πήραν το... όπλο τους, όντας καταιγιστικοί από τα 6,75 και έφεραν "τούμπα" το ματς στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου με 24-28. Οι "βερολινέζοι" δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 31-38.

Με μπάσκετ που παρέπεμπε σε... αλάνας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, κάτι που "βόλευε" το επιθετικό ταλέντο της Φενέρ η οποία διατηρούσε μία ισχνή απόσταση στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά με σουτ τριών πόντων αλλά όσο περνούσε η ώρα, τα κίτρινα "καναρίνια" σοβάρευαν και μεγάλωναν την διαφορά υπέρ τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 47-58. Τα πρώτα δύο λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου δεν είχαν σκορ και αυτό το αργό τέμπο έδειχνε να ευνοεί τους φιλοξενούμενους που ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά τους (στο +12, 5 λεπτά πριν την λήξη). Με πολλές διακοπές,νεύρα και σκληρα φάουλ έκλεισε το παιχνίδι, με την Φενέρ να κερδίζει τελικά με 78-71.

Διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπάλντγουιν με 13 πόντους και 4 ασσίστ και ο Μέλλι με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς Άλμπα, σε καλή μέρα ήταν ο Χέρμανσον με 13 πόντους και 5 ασσίστ και ο Γουίλιαμς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78