Άλμπα-Βιλερμπάν 84-79: Υπερασπίστηκε την έδρα της και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν σοβαρή σε όλη την διάρκεια του ματς, έκανε τα πάντα για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην έδρα της όπου και τα κατάφερε καθ΄ως υπέταξε την Βιλερμπάν με σκορ 84-79.

Από μια καλή περίοδο είχαν στο πρώτο μέρος Άλμπα Βερολίνου και Βιλερμπάν. Αρχικά, οι Γερμανοί μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με τον Γουέτζελ, τον Σπανιόλο και τον Γουίλιαμς πήραν προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος της περιόδου (20-13). Στην συνέχεια οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστές τον Μαλεντόν και τον Λι  έφτασαν να ισοφαρίσουν στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους (36-36).

Στο δεύτερο μέρος, η Άλμπα πετούσε φωτιές στη επίθεση όπως μαρτυρούν και οι 28 πόντοι που πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Χέρμανσον και Σνάιντερ εκτόξευσαν την διαφορά και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-54). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την διαφορά τους. Οι Γάλλοι έπαιξαν άμυνα, βρήκε λύσεις μπροστά και μείωσε την διαφορά  στο δίποντο (81-79) 20'' από το τέλος του ματς. Οι Γερμανοί έβαλαν τις βολές και πανηγύρισαν στο τέλος την νίκη με σκορ 84-79.

Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Χέρμανσον με 21 πόντους και ακολούθησε ο Σπανιόλο με 16 πόντους και 4 ασσίστ. Για την Βιλερμπάν, οι Μαλεντόν με 17 και Λι με 16 ΄ηταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-36, 64-54, 84-79