Φενερμπαχτσέ-Ερυθρός Αστέρας 57-76: Μεγάλη νίκη για τους "ερυθρόλευκους" στην Πόλη

Ο Ερυθρός Αστέρας με εξαιρετική αμυντική εμφάνιση και «καυτό» Μπολομπόι που πέτυχε double-double (00π, 00ρ) «άλωσε» την Κωνσταντινούπολη και επιβλήθηκε με 00-00 της Φενερμπαχτσέ για να κάνει το 3Χ3.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 5-17 στα πρώτα 5 λεπτά «πάγωσαν» την Ulker Arena. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, φτάνοντας μάλιστα το +16 (10-26 στο 38’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 12-26, με τους Μπολομπόι και Ντάουμ να έχουν από 9 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους «αφυπνίστηκαν» και μπήκαν με εμφανώς καλύτερη απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Με οδηγό τον Χέιζ-Ντέιβις που είχε ήδη 15 πόντους, κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να φτάσουν στο ημίχρονο με σκορ 31-37.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έσφιξαν ξανά την άμυνα τους και με τους Ντάουμ και Μίτροβιτς να δίνουν πόντους στην επίθεση, άνοιξαν για ακόμη μια φορά την ψαλίδα, για το 42-54 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Φενέρ ήταν αυτή που έπρεπε να πιεστεί και να αναγκαστεί να βρει άμεσα λύσεις ώστε να προσπαθήσει να επιστρέψει στον αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και με υποδειγματική άμυνα οι Σέρβοι κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα την αναμέτρηση και να φτάσουν σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 57-76.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 31-37, 42-54, 57-76