Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 74-68: Το έκανε θρίλερ, όμως στο τέλος μίλησε ο Βεζένκοβ

Ο Ολυμπιακός, με όπλο την άμυνα του, έφτασε να προηγείται μέχρι και με +18 (25-7 στο 14’), η Ζαλγκίρις αποδείχτηκε… σκληρό καρύδι, πλησιάζοντας στους 2 πόντους (67-65 στο 39’). Τον τελευταίο λόγο, όμως,  τον είχε ο Σάσα Βεζένκοβ. Αρχικά με γκολ – φάουλ στα 71’’ για το 69-65 και εν συνεχεία με 2/2 βολές στα 21’’ για το 72-66, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 74-68, φτάνοντας στο 1-1, ρεκόρ που έχει, πλέον και η ομάδα του Κάουνας.

Νευρικό το ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες, καθώς χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 2’ για να έρθει το πρώτο καλάθι, δια χειρός Εβάν Φουρνιέ. Ο Γκεντράιτις με λέι απ για το 4-2, πέτυχε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων, μετά από 4’, όμως συνεχόμενοι πόντοι του Βεζένκοβ, έφεραν το 8-4. Ένα σετ βολών του Φουρνιέ, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +6 (10-4),  ενώ ο Βιλντόσα στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 12-4. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχισε να… καταπίνει τους Λιθουανούς, με τον Πίτερς, με καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 16-6, να δίνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του Πειραιά, ο Γκος πέτυχε το 18-6, με το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, να ολοκληρώνεται με 21-6, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Με καλάθι του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος για το 23-6, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Οι Λιθουανοί σκόραραν μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, με μία βολή του Μπραζντέικις, για το 23-7, όμως συνεχόμενοι πόντοι του Πετρούσεβ, διατήρησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (27-10). Το τρίτο φάουλ του Πετρούσεβ, μόλις από το 15’, ήταν ένα πρώτο πρόβλημα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, με τον Σμάιλαγκιτς, με πέντε σερί πόντους, να μειώνει σε 27-15. Ένα 6-0 με κύρους εκφραστές τους Ντόρσεϊ και Γκος… εκτόξευσε εκ νέου την διαφορά (33-15), με τον Φρανσίσκο να απαντά με γκολ  - φάουλ για το 33-18. Ένα γρήγορο 4-0 από τους φιλοξενούμενους, για το 33-21, έριξε και πάλι την διαφορά στους 12, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 35-24.

Με τρίποντο του Φουρνιέ, για το 38-24, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όμως οι Λιθουανοί απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, για το 38-27.  Ένας υπέροχος αιφνιδιασμός του Φουρνιέ έφερε το 40-27, ενώ ο Σάσα Βεζένκοβ, με 2/2 βολές κράτησε την ομάδα του Πειραιά σε διψήφιο προβάδισμα (42-29). Συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στον Γκεντράιτις, με 2/2 βολές να μειώσει σε 42-31, κερδίζοντας και το τρίτο φάουλ του Ράιτ. Ο Φουρνιέ παρέμεινε…συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι και με την πολύτιμη συνδρομή του Σάσα Βεζένκοβ, έστειλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +14 (45-31).  Το τέταρτο φάουλ του Πετρούσεβ, με το σκορ στο 48-36, πρόσθεσε έναν έξτρα… πονοκέφαλο στον Μπαρτζώκα, που έριξε στο παρκέ τον Ράιτ, των τριών φάουλ, ο οποίος, δευτερόλεπτα αργότερα, έκανε το δικό του τέταρτο φάουλ, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να ρίχνει στο παρκέ τον Μουστάφα Φαλ, στην επιστροφή του στην δράση, μετά τον περσινό μικρό τελικό του Final Four της Euroleague. Όσο οι Πειραιώτες δεν… καθάριζαν το ματς, τόσο η Ζαλγκίις γινόταν όλο και πιο απειλητική, με την πάροδο του χρόνου, με τους Λιθουανούς, μάλιστα, να ρίχνουν την διαφορά, μετά από πάρα πολύ ώρα, σε μονοψήφια επίπεδα (48-41), με κάρφωμα του Σμάιλαγκιτς. Φαλ και Φουρνιέ έφεραν ένα… γαλλικό 4-0 για το 52-41, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 52-43, χάρη σε καλάθι στην εκπνοή του Σμάιλαγκιτς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ ξεκίνησε, με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο για το 52-46. Ο Βιλντόσα πέτυχε τρίποντο – ανάσα για το 55-46, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Παπανικολάου, έφερε εκ νέου τον Ολυμπιακό στο +10 (58-48). Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν ένα ξέσπασμα που θα έβαζε οριστικό τέλος στο ματς, με τον Πίτερς να πετυχαίνει το 61-50, όμως η Ζαλγκίρις συνέχισε να προβάλει σθεναρή αντίσταση (61-53). Συνεχόμενες βολές του Πετρούσεβ έφεραν το 64-53, όμως δύο συνεχόμενα λιθουανικά τρίποντα μείωσαν σε 64-59. 1/2 βολές του Φουρνιέ έφεραν το 65-59,  ο Γουόκαπ με ένα σετ βολών πέτυχε το 67-61, όμως η Ζαλγκίρις επέστρεψε εκ νέου και με τρίποντο του Φρανσίσκο, έφερε το ματς στο καλάθι (67-65). Κάπου εκεί, όμως, μίλησαν οι… παλιοσειρές. Αρχικά ο Σάσα Βεζένκοβ, που με γκολ – φάουλ πέτυχε το 69-65 και εν συνεχεία ο Κώστας Παπανικολάου, που κέρδισε, αρχικά το επιθετικό ριμπάουντ, μετά την χαμένη βολή του Βούλγαρου φόργουορντ και εν συνεχεία το φάουλ, που έφερε την 1/2 βολή για το 70-65. Ο Φρανσίσκο, με 1/2 βολές μείωσε σε 70-66, όμως ο Βεζένκοβ, με δύο δικές του βολές για το 72-66 στα 21’’… τελείωσε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό, έστω και δια πυρός και σιδήρου, να φτάνει στην νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

Οn fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε το παιχνίδι με double – double, έχοντας 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Σπουδαίο επιθετικό παιχνίδι από τον Φουρνιέ με 15 πόντους, ενώ για την Ζαλγκίρις, Σιρβίντις με 17 πόντους και Φρανσίσκο με 13, πήγαν να γυρίσουν ένα ματς που έδειχνε από νωρίς χαμένο.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Ολυμπιακό (25-7) στο 14’.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς, Πίτεκ