Αρμάνι-Παρί 79-74: Σπουδαία ανατροπή και πρώτη νίκη οι Ιταλοί

Η Αρμάνι Μιλάνο βρέθηκε να χάνει στο 35' με οκτ΄ω πόντους (63-71) αλλά προχώρησαν σε μια σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά με μπροστάρηδες τον Σιλντς και τον Λέντει και έκανε το 1-1 στην διοργάνωση.

H Αρμάνι Μιλάνο ήταν καταπληκτική στην αρχή έξω από τα 6.75 και με τα συνεχόμενα τρίποντα των Μίροτιτς, Ντιμιτρίγιεβιτς και Ρίτσι πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (15-10) , με τον Χίφι να μειώνει σε 20-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η Αρμάνι χτύπησε μέσα στο ζωγραφιστό με τους Λέντει και Μίροτιτς διαμορφώνοντας το 33-26. Ένα 13-2 της Παρί στα τελευταία λεπτά είχε ως αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια όντας  μπροστά στο σκορ 39-35.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί είχε πολύ καλή επιθετική λειτουργία. Βρίσκοταν σταθερά μπροστά με έξι πόντους με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η Αρμάνι στα τελευταία λεπτά έσφιξε την άμυνά της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά 58-57. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 6-0 δια χειρός Σορτς πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (58-63). Οι Γάλλοι ενώ ήταν για οκτώ πόντους μπροστά (63-71) είδαν τους Ιταλούς να πλησιάζουν στο δίποντο με προσωπικές ενέργειες του Σιλντς (69-71). Oι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και πέρασαν μπροστά με εύστοχο καλάθι του Λέντει (67-65) δυο λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Ιταλοί έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Η εύστοχη βολή του Λο μείωσε σε 76-74, όμως ο Σιλντς με εύστοχο φλότερ διαμόρφωσε το 78-74 22’’ για το τέλος, με τον Κοζέρ να ευστοχεί σε βολή να διαμορφώνει το τελικό 79-74.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιλντς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και Μίροτιτς με 15 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Σορτς με 17 πόντους και 8 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18,35-39, 58-57,79-74