Μακάμπι Τ.Α.-Μονακό 104-69: Σαρωτικοί οι κίτρινοι έκαναν το 2-2 στην σειρά

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Μονακό με 104-69 και έκανε το 2-2 στην σειρά των playoffs της Euroleague.

Η Μονακό άρχισε φορτσάτη στον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να ισοφαρίζει στο 7' λεπτό (17-17). Η ομάδα του Πριγκιπάτου με επτά σερί πόντους στα επόμενα τρία λεπτά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Η "ομάδα του λαού" ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-12 και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Οι "κίτρινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-17, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-53). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε ένα επί μέρους σκορ 25-16 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μονακό με 104-69, κάνοντας το 2-2 στην σειρά των playoffs της Euroleague. Όλα θα κριθούν στο Game 5 στο Μονακό, την Τρίτη (9/5). Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Final 4 τον νικητή του ζευγαριού Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπράουν και Μπόλντγουιν με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Μπράουν με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69