Αρμάνι-Βίρτους 98-96: Επτάψυχοι οι Μιλανέζοι γύρισαν από το -16 και σήκωσαν το Σούπερ Καπ στην παράταση

Συγκλονιστική ανατροπή από το -16 έκανε η Αρμάνι Μιλάνο ,η οποία επικράτησε στην παράταση της Βίρτους 98-96 και πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ιταλίας με την Αρμάνι Μιλάνο να επικρατεί 98-96 της Βίρτους.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και με ιδιαίτερη ευστοχία έξω από τα 6.75 έφτασε ακόμα να προηγείται λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ακόμα και με 16 πόντους (29-45) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την Βίρτους να έχει διψήφια διαφορά (36-47).

Στο δεύτερο μέρος, οι Μιλανέζοι αντέδρασαν  με τον Ντιμιτρίγιεβιτς και τον Μίροτιτς , μείωσαν την διαφορά και προσπέρασαν και όλας στο σκορ (57-55) με την Βίρτους να συνέρχεται και ο Πολονάρα την έβαλε πάλι μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-69). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι Μιλανέζοι δεν επέτρεψαν της Βίρτους να ξεφύφει. Δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος και με το σκορ να είναι 84-82 ο Νίμπο με κάρφωμα διαμόρφωσε το 84-84 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Πολονάρα έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων( 88-93) στην Βίρτους  , όμως ο Μπολμάρο ήταν εκεί για την Αρμάνι έβαλε καθώς με ένα μεγάλο τρίποντο και με εύστοχες βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα του και το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Εξαιρετικοί για την Αρμάνι ήταν οι Νίμπο με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ακολούθησαν με 18 οι Μπολμάρο και Μίροτιτς. Από πλευράς Βίρτους ο Πολονάρα ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Σενγκέλια με 17.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-47, 64-69, 84-84 (κ.α), 98-96