Παρτιζάν – Ρεάλ: 80-82 Η «Βασίλισσα» παραμένει ζωντανή

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε στο «καυτό» Βελιγράδι γιατί φέρει το προσωνύμιο «Βασίλισσα». Οι Καστιγιάνοι άντεξαν την… κόλαση που δημιούργησαν 20.000 Σέρβοι στην «Stark Arena», αλλά και το 12-0 με το οποίο ξεκίνησε το ματς η Παρτιζάν και με την νίκη τους με 82-80 μείωσαν την σειρά σε 2-1 και σε δύο 24ωρα θα επιδιώξουν να επιστρέψουν την σειρά στην Μαδρίτη, έχοντας στην διάθεση τους και τον Γκάμπριελ Ντεκ. Όσον αφορά το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έχασε το πρώτο «match ball», όμως θα έχει ακόμα μία ευκαιρία μπροστά στον κόσμο του και αυτή τη φορά και με τον Ματίας Λεσόρ, να πάρει την πρόκριση για το Final Four του Κάουνας.

Το 2Χ2 επί ισπανικού εδάφους αλλά και η κατάμεστη «Stark Arena» έδωσε… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, με την Παρτιζάν να ξεκινά το Game 3 με ένα σερί 12-0, μέχρι να έρθει ο Γουίλιαμς – Γκος με 2/2 βολές να… σπάσει το ρόδι για τους φιλοξενούμενους. Ταβάρες, Μούσα και Γουίλιαμς – Γκος ανέβασαν το σερί των φιλοξενούμενων στο 7-0, με το 13-2 να γίνεται 13-9, όμως η συνέχεια άνηκε και πάλι στους Σέρβους, οι οποίοι με δύο τρίποντα των Άντζουσιτς και Σμάιλαγκιτς ξέφυγαν και πάλι με +10 (21-11), Μαντάρ και Παπαπέτρου έστειλαν την Παρτιζάν στο +15 (28-13), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με  32-19.

Έξουμ και Τριφούνοβιτς συνέχισαν να διατηρούν την Παρτιζάν σε απόσταση ασφαλείας (41-26 στο 13’), για να έρθουν, όμως, οι Ταβάρες και Ρούντι, με ένα 6-0, να ρίξουν μετά από ώρα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (41-32). Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με πρωτεργάτη τον Ταβάρες συνεχίστηκε, με την Ρεάλ να μειώνει σε 41-37, ανεβάζοντας το σερί της στο 11-0. Το κρεσέντο του σέντερ των Καστιγιάνων συνεχίστηκε, με την Ρεάλ να μειώνει στους 3 (46-43), τον Μούσα να μειώνει στον πόντο (46-45), προτού ο Έξουμ γράψει το 48-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Βελιγραδίου και τον Ταβάρες με 16 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, να δείχνει πόσο πολύ έλειψε από την Ρεάλ στα πρώτα δύο παιχνίδια.

Γουίλιαμς Γκος και Χεζόνια έβαλαν την Ρεάλ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 54-53, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ενώ ο Κροάτης ήταν αυτός που έφερε τους Καστιγιάνους στο +3 (55-58). Ο Παπαπέτρου με τρίποντο ισοφάρισε σε 58-58, όμως η Ρεάλ ξέφυγε με 66-61, προτού ο Βούκσεβιτς γράψει το 63-66, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, ο Ταβάρες έβαλε μπροστά τους Καστιγιάνους με 75-72, όμως η Παρτιζάν απάντησε με ένα 5-0 για το 77-75. Ο Ταβάρες ισοφάρισε σε 77-77, ενώ ο σέντερ της Ρεάλ ήταν αυτός που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, μετά από άστοχο δίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ, για να ακολουθήσει το… τρίποντο – μαχαιριά του Γουίλιαμς Γκος στα 24’’ για το 77-80. Ο Νάναλι αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 12’’, με τον Χεζόνια με 2/2 βολές στα 11’’ να… κλειδώνει το «break”, πετυχαίνοντας το 77-82, καθώς η Παρτιζάν, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 80-82, με τρίποντο του ΛεΝτέι. Έτσι, με την νίκη της αυτή η Ρεάλ μείωσε σε 2-1 και την Παρασκευή και με τον Γκάμπριελ Ντεκ στην διάθεση της, θα προσπαθήσει να επαναλάβει τον… άθλο της, για να γυρίσει για 5ο παιχνίδι την σειρά στην Μαδρίτη. Από την πλευρά τους οι Σέρβοι, θα έχουν ακόμα μία ευκαιρία, μπροστά στον κόσμο τους, που αναμένεται ακόμα περισσότερο… λυσσασμένος, με τον Ομπράντοβιτς να έχει στην διάθεση του και τον Λεσόρ, ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του από την… κλωτσοπατινάδα του Game 3.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Ταβάρες, που με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ έδειξε πόσο πολύ έλειψε από την ομάδα του στα δύο πρώτα ματς, ενώ καθοριστικός ήταν ο Γουίλιαμς – Γκος με 22 πόντους, ανάμεσα τους και το τρίποντο που… κλείδωσε το «break».

Για την Παρτιζάν, που έχασε την πρώτη ευκαιρία να… σφραγίσει τα διαβατήρια της για Κάουνας, ΛεΝτέι και Σμάιλαγκιτς είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82